Vansudsko rešavanje spora

Vansudsko rešavanje potrošačkih sporova

Sve sporove koji proisteknu iz ugovora ili vanugovornog odnosa potrošača i trgovca (u daljem tekstu: Potrošački spor) moguće je rešiti vansudskim rešavanjem potrošačkih sporova pred telom za rešavanje vansudskih potrošačkih sporova.
Postupak pred telom može da pokrene potrošač samo ako je prethodno izjavio reklamaciju ili prigovor trgovcu.
Postupak vansudskog rešavanja potrošačkih sporova se pokreće predlogom potrošača koji je potrošač dužan da dostavi Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija (u daljem tekstu: Ministarstvo), neposredno, preko pošte ili elektronskim putem. Nakon prijema predloga, Ministarstvo ga prosleđuje telu koje je po mestu obavljanja vansudskog rešavanja potrošačkog spora najbliže mestu prebivališta potrošača ili telu za koje Ministarstvo proceni da će postupak vansudskog rešavanja spora rešiti na najefikasniji i najcelishodniji način, imajući u vidu predlog potrošača. Postupak se smatra pokretunim kada telo primi uredan predlog potrošača, a ne postoje uslovi za odbacivanje predloga iz čl. 160. Zakona.
Trgovac je obavezan da učestvuje u postupku vansudskog rešavanja potrošačkih sporova pred telom.

Vansudsko rešavanje potrošačkog spora može da traje najduže 90 (slovima: devedeset) dana od dana podnošenja predloga. Izuzetno, u opravdanim slučajevima kada je predmet spora složen, rok od 90 (slovima: devedeset) dana može se produžiti za najviše još 90 (slovima: devedeset) dana, o čemu telo bez odlaganja obaveštava potrošača i trgovca.

Postupak vansudskog rešavanja sporova okončava se:

         - Preporukom o načinu rešavanja potrošakog spora,

         - Zaključenjem sporazuma o rešavanju spora ili

         - Odlukom tela da se postupak obustavlja, jer dalje vođenje postupka nije celishodno (npr. složenost postupka).

Svaka stranka u postupku vansudskog rešavanja potrošakog spora plaća svoje troškove. Rad tela za vansudsko rešavanje potrošačkog spora je besplatan za stranke u postupku vansudskog rešavanja potrošačkog spora.
Pokretanje i vođenje postupka vansudskog rešavanja potrošačkog spora, ne isključuje i ne utiče na ostvarivanje prava na sudsku zaštitu, u skladu sa Zakonom. Učešće potrošača u vansudskog rešavanju spora ne utiče na pravo potrošača da zahteva naknadu štete u sudskom postupku.